Number Sense in Decimals – Multiplication and Division
We love this 5th grade question for decimals: If 8 apples cost $4.16 and 13 lemons cost as much as 5 apples, what is the cost of 8 lemons? First, here’s our suggested solution. Why do we like this question? It requires students to break apart the problem into 3 or 4 separate steps, but …
Number Sense in Decimals – Multiplication and Division Read More »